Kontaktné adresy nie su overené ! / The addresses are not verified !


Náboženstvo , Móda,zábava , Obchod , Veda,medicína , FBI,špióni , Krimi


Pápež František Pápež František

Nar. 1936 vlastným menom Jorge Mario Bergoglio SJ je 266. pápež katolíckej cirkvi, ktorého zvolilo konkláve 13. marca 2013. Je to prvý pápež pochádzajúci z amerického kontinentu, prvý pápež zo Spoločnosti Ježišovej (jezuiti) a po vyše 1270 rokoch prvý pápež, čo sa nenarodil v Európe. Jorge Bergoglio vstúpil do Spoločnosti Ježišovej dňa 11. marca 1958 a študoval, aby sa stal kňazom v jezuitskom seminári vo Villa Devoto. V roku 1967, keď dokončil štúdium teológie prijal kňazskú vysviacku. 20. mája 1992 ho pápež Ján Pavol II. menoval za pomocného biskupa v Buenos Aires. Biskupskú vysviacku prijal 27. júla toho istého roku. V júli 1997 bol vymenovaný za arcibiskupa koadjútora. Funkcie arcibiskupa sa ujal 28. februára 1998 po smrti kardinála Quarracina. Od r. 1998 bol aj ordinárom pre východných katolíkov v Argentíne, teda pre tých, ktorí v krajine nemali svoju eparchiu. Vybral si meno František podľa sv. Františka z Assisi. Oficiálne sa jeho meno uvádza bez rímskej číslice. Pápež František ovláda niekoľko jazykov, okrem rodnej španielčiny tiež latinčinu, taliančinu a nemčinu.
Benedict XVI. Benedict XVI.

Nar. 1927. (lat. Benedictus Sextus Decimus) vlastným menom Joseph (Alois) Ratzinger je nemecký duchovný a 265. pápež rímskej cirkvi. Bol prvým nemeckým pápežom po 482 rokoch. Pred svojím zvolením bol blízkym spolupracovníkom svojho predchodcu Jána Pavla II. Dlhú dobu (od roku 1981) zastával úrad prefekta Kongregácie pre náuku viery (do r. 1908 nazývanej Posvätná Kongregácia Rímskej a univerzálnej inkvizície, Sväté offícium). Pápežom sa stal 19. apríla 2005. Zvolený bol vo veku 78 rokov. Ako prvý pápež skoro po 700 rokoch sa rozhodol 28. februára 2013 abdikovať. "Boží rotvajler", ako ho mnohí nazývali, sa zapíše do dejín nielen abdikáciou, ale aj ďalšími svojimi prvenstvami. Ako prvý pápež sa začal osobne stretať s obeťami sexuálnych deliktov kléru. Poskytol prvé televízne interview v histórii. Päť mesiacov po svojom zvolení odpovedal na otázky poľskej televízie TVP. Až do pontifikátu Pavla VI. platila zásada, že pápežovi sa otázky nekladú. Aj keď Benedikt XVI. pri svojej práci nikdy nepoužíval počítač, ani písací stroj, predsa mal zmysel pre výdobytky techniky. Používal nielen mobil s utajeným číslom, ale ako prvý pápež v dejinách komunikoval na sociálnej sieti Twitter.
Ján Pavol II. Svätý Ján Pavol II.

(lat. Johannes Paulus), vlastným menom Karol Józef Wojtyła (1920-2005) bol 264. pápež (1978-2005), prvý netaliansky pápež od roku 1522 a najmladší od roku 1846. Poľský teológ, intelektuál, básnik, dramatik, profesionálny filozof vyškolený vo fenomenologickej tradícii, ktorá sa snažila pokresťančiť existencializmus; na druhej strane zbožný človek milujúci kultúru ľudového katolicizmu, kostoly, zázraky, púte, svätých, ruženec a Matku Božiu. Jeho viac ako 100 zahraničných ciest pritiahlo enormné davy ľudí. Pápež Ján Pavol II. blahorečil a kanonizoval viac ľudí ako hociktorý z jeho predchodcov. Do októbra 2004 to bolo 1 340 ľudí. 14. marca 2004 dĺžkou svojho pontifikátu predstihol pontifikát pápeža Leva XIII. a jeho pôsobenie vo funkcii pápeža sa stalo tretím najdlhším v histórii (po Piovi IX. a sv. Petrovi). Dĺžka jeho služby ešte viac kontrastuje s dĺžkou pontifikátu jeho predchodcu Jána Pavla I., ktorý náhle umrel po 33 dňoch po nastúpení na čelo katolíckej cirkvi. Na jeho pamiatku si jeho nástupca Karol Wojtyła zvolil meno Ján Pavol II. Zomrel po dlhom boji proti Parkinsonovej chorobe a ďalším chorobám 2. apríla 2005, o 21:37 miestneho času (19:37 GMT). Svoje posledné slová adresoval mladým ľuďom. Povedal: „Hľadal som vás a teraz ste vy našli mňa. Ďakujem vám“. Dňa 27.apríla 2014 bol Ján Pavol II. vyhlásený za svätého.
Dalajláma XIV. Dalajláma XIV.

Nar. 1935 vlastným menom Tändzin Gjamccho, je najvyšší súčasný predstaviteľ lamaizmu, svetská a duchovná hlava Tibetu, intronizovaný v roku 1940. Koncom päťdesiatych rokov vyvrcholila čínska agresia v Tibete a roku 1959 bol 14. dalajláma spolu so stotisíc krajanmi nútený ujsť pred čínskymi vojskami z Tibetu cez Himaláje do Indie,kde im všetkým bol udelený politický azyl.Exilovým sídlom 14. dalajlámu sa stala Dharamsala. Cestou nenásilia sa 14. dalajláma usiluje o zachovanie tibetskej kultúry a o samostatnosť Tibetu, z ktorého by rád vytvoril zónu mieru a nenásilia. Vo svetovej politike presadzuje princípy lásky, nenásilia, tolerancie, súcítenia. V roku 1989 mu bola udelená Nobelová cena mieru. Dalajláma XIV. je významný tibetský filozof.Dolores Hart Rev. Mother Dolores Hart, O.S.B.
Nar. 1938 vlastným meno Dolores Hick, bola jediným dieťaťom herca Berta Hicksa a Harriety Hicksovej. Keď mala tri roky, rodičia sa rozviedli. Žila s otcom, ktorý dostal herecké ponuky v Hollywoode, kde sa z Chicaga presťahovali. V roku 1956 pod umeleckým menom Dolores Hart dostala ponuku a o rok neskôr nakrútila film Loving You v hlavnej úlohe s Elvisom Presleyom. Legendou sa stala preto, že v tomto filme bola prvou ženou, ktorá sa na filmovom plátne pobozkala s Elvisom Presleyom. Ďalší film s Elvisom bol King Creole. Začiatkom 60. rokov nakrútila ešte štyri filmy, pričom hlavná úloha v snímke The Inspektor jej vyniesla nomináciu na Zlatý glóbus. Pri filmovaní snímky František z Assisi (1961) sa v Ríme stretla s pápežom Jánom XXIII. Povedala mu : "Ja som Dolores Hart. Herečka, ktorá hrá Clare". Pápež odpovedal : "Nie, vy ste Clare!". V tejto chvíli sa rozhodla pre svoj život spojený s Bohom. Ešte nakrútila Come Fly With Me v roku 1963 a skončila s filmovou kariérou. Vstúpila do mníšskeho rádu Regina Laudis v Betleheme (Benediktínky), kde od roku 2001 pôsobí ako Matka Predstavená. Dnes prostredníctvom svojho rádu, niekdajšieho pôsobenia v Hollywoode a činosti v Akadémii filmového umenia, kde zostala členom, hľadá alternatívy pomoci ľuďom s neurologickými a idiopatickými poruchami. Jej projektom finančne pomáha mnoho filmových hviezd. V roku 2011 bol o živote Dolores Hart nakrútený dokumentárny film, ktorý bol nominovaný na Oskara 2012 ako najlepší dokumentárny film.


Desmond Tutu Desmond Tutu
Nar. 1931 je juhoafrický arcibiskup episkopálnej cirkvi, držiteľ Nobelovej ceny za mier (1984) a bojovník za ľudské práva. Preslávil sa predovšetkým ako oponent apartheidu. Bol prvým anglikánskym arcibiskupom čiernej pleti v Juhoafrickej republike v roku 1986. V novembri 2008 začal celosvetovú kampaň proti lovu veľrýb, ktorú podporuje aj Medzinárodný fond na ochranu zvierat a herec Pierce Brosnan.

Desmond Tutu
The Mpilo Ministries Trust
P.O.Box 1092
Milnerton,Cape Town 7435,South AfricaMatka Tereza svätá Matka Tereza
For sale : 699,- € or Make Best Offer
(1918-1997) Vlastným menom Agnes Gonxha Bojaxhiu. Narodila sa v Albánsku. Ako 18-ročná vstúpila do rehole Loretto a takmer 20 rokov sa venovala vyučovaniu bohatých dievčat v indickej Kalkate. V roku 1946 zažila podľa vlastných slov druhé obrátenie a chcela sa venovať chudobným v slumoch. Požiadala o povolenie opustiť kláštor a presťahovala sa do Tiljaly, najbiednejšej kalkatskej štvrte. Čoskoro našla spolupracovníčky a 7. októbra 1950 pápež Pius XII. oficiálne schválil Spoločenstvo misionárok lásky. Matka Tereza V roku 1965 sa sestry stávajú rehoľnou spoločnosťou s pápežskými právami. 10. júna 1977 dostáva čestný doktorát univerzity v Cambridge a v roku 1979 je jej udelená Nobelova cena za mier. V roku 1996 v USA Matka Tereza dostáva honorárne občianstvo a o rok neskôr sa zo zdravotných dôvodov vzdáva misie a na jej miesto nastúpila sestra Nirmala MC. 5.septembra 1997 zomiera ako 87-ročná. V roku 2003 sv.Otec Ján Pavol II. vyhlasuje Matku Terezu za blahoslavenú.

Foto : archív Adrián SwatonStanislaw kardinál Dziwisz kardinál Stanislaw Dziwisz
Nar. 1939 vo Vatikáne prezývaný Don Stanislao bol osobným sekretárom Jána Pavla II.. Kňažskú vysviacku prijal 23. júna 1963. Hneď začal pracovať s kardinálom Karolom Wojtylom. Dňa 19. marca 1998 bol vysvätený za biskupa. Bolo mu pridelené titulárne biskupstvo San Leone. Neskôr sa stal pomocným prefektom Pápežského dómu Rímskej kúrie. Na arcibiskupa bol povýšený 29. októbra 2003. 3. júna 2005 bol po rezignácii kardinála Macharského menovaný krakovským arcibiskupom a 27. augusta 2005 bol uvedený do úradu. Benedikt XVI. ho spolu s ďalšími 14 biskupmi povýšil 24. marca 2006 na kardinála s titulárnym kostolom Santa Mariae de Populo. Vatikánistami bol pokladaný za pravú ruku pápeža Jána Pavla II. a dokonca za šedú eminenciu Vatikánu. Výhoda kardinála Dziwisza oproti ostatným vatikánskym úradníkom spočívala v tom, že vedel po poľsky a s pápežom sa už dlho priatelil. S pápežom bol až do jeho smrti 2. apríla 2005. Podľa neoficiálnych informácií ho v jeho posledných chvíľach držal za ruku.
Kardinál Tarcisio Bertone Kardinál Tarcisio Bertone
Nar. 1934 je taliansky salezián a kardinál, bývalý arcibiskup janovský (2002-2006), súčasný Camerlengo a bývalý kardinál štátny sekretár Vatikánu. V roku 1989 sa stal rektorom Pápežskej saleziánskej univerzity. Dňa 4. júna 1991 bol menovaný arcibiskupom vo Vercelli. O dva roky neskôr bol v talianskej biskupskej konferencii vymenovaný za predsedu komisie Pax et Iustitia. V roku 1995 bol menovaný sekretárom Kongregácie pre náuku viery. Z titulu tejto funkcie ho Ján Pavol II . poveril zverejnením tretieho fatimského tajomstva. Kardinál Tarcisio Bertone V decembri 2002 bol menovaný janovským arcibiskupom. Pri konzistóriu 21. októbra 2003 bol menovaný za kardinála. Pápež Benedikt XVI ho potom, čo odišiel na odpočinok Angelo Sodano, menoval 22. júna 2006 kardinálom štátnym sekretárom. O necelý rok neskôr ho Benedikt XVI. menoval Camerlengom (kardinál komorník, ktorý počas neobsadenia pápežského stolca riadi cirkev). Od rezignácie Benedikta XVI. až do začiatku pontifikátu nového pápeža Františka formálne viedol cirkev a bol hlavným predstaviteľom Vatikánu. Jeho rezignáciu na funkciu štátneho sekretára pápež František prijal dňa 31. augusta 2013.


Náboženstvo , Móda,zábava , Obchod,ekonomika , Veda,medicína , FBI,špióni , Krimi

Page up