Kontaktné adresy nie sú overené ! The addresses are not verified !

Herečky / Actresses
Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9

Marilyn Monroe Marilyn Monroe Marilyn Monroe

(1926-1962) Vlastným menom Norma Jean Bakerová. Prežila nešťastné detstvo u rôznych príbuzných a pestúnov a tiež v sirotinci, pretože jej matka bola psychicky labilná. Otca nikdy nepoznala. Krátko po šestnástych narodeninách sa vydala za Jamesa Doughertyho, ale manželstvo bolo po roku rozvedené.Za vojny pracovala v továrni na padáky, ale čoskoro sa úspešne uplatnila ako modelka v losangeleskej reklamnej agentúre Blue Book. V roku 1946 podpísala prvú zmluvu so štúdiom 20th Century Fox a bola premenovaná na Marilyn Monroe.
Spočiatku dostávala len bezvýznamné úlohy v dávno zabudnutých filmoch. Zažiarila až v roku 1947 v snímku Johna Hustona Asfaltová džungľa. Veľké úspechy dosiahla už svojimi prvými filmami Všetko o Eve, OďHenryho plný dom a Niagara.Vďaka nasledujúcim filmom, ktoré ťažili predovšetkým z jej telesných vnád, sa stala novým americkým sex-symbolom.Vytvorila typ prostoduchej plavovlásky, ktorá si za každú cenu chce uloviť mužov. V tomto duchu pokračovala vo filmoch Páni majú radšej plavovlásky, Ako sa vydať za milionára a Slamený vdovec. Po absolvovaní hereckej školy si zahrala citlivú šansónovú speváčku vo filme Autobusová zastávka a romantickú popolušku vo filme Princ a tanečnica. K jej nezabudnuteľným hereckým kreáciám patrí postava hráčky na ukulele vo filmovej komédii Niekto to rád horúce a úloha v nostalgickom filme Mustangy.
Vnútorná nestálosť a hľadanie istoty a pocitu bezpečia boli u nej sprevádzané striedaním životných partnerov – u ktorých sa snažila nájsť spomínané základné piliere vnútornej ľudskej harmónie, alebo imponovali muži jej túžbe po intelektuálnom aspekte. Ako príklad možno uviesť manželstvo so známym americkým dramatikom Arturom Millerom či aféry s politikmi najvyšších kruhov, údajne i s bratmi Johnom a Robertom Kennedyovcami, i keď tieto vzťahy sú dodnes zahalené rúškom tajomstva.
Chaos svojho životného hľadania nakoniec ukončila Marilyn Monroe vo veku 36 rokov sama, zomrela na predávkovanie liekov. Odvtedy neutíchli špekulácie, že bola zavraždená, alebo dokonca dohnaná k zúfalému kroku. Oficiálne bola jej smrť označená za samovraždu. V každom prípade zostala táto oslnivá plavovlasá krásavica v pamäti generácií ako symbol, nadčasová ikona amerického sna a zároveň i ľudskej tragédie...

Kresba : FB Palinko Madafaker
palibuzinkai@gmail.com


Greta Garbo Greta Garbo Greta Garbo
(1905–1990) Pôvodným menom Greta Lovisa Gustafsson. Keď mala 14 rokov, zomrel jej otec a ona musela odísť zo školy a začať pracovať, aby pomohla matke. Zarábala si v nákupnom centre. Keď sa ešte ako tínedžerka objavila v krátkej reklame pre obchodný dom s názvom Ako sa neobliekať alebo Pán a Pani Stockholmovci idú nakupovať, začala túžiť po kariére vo filme.
Režisér Eric Petscher jej dal v roku 1922 malú úlohu vo filme Luffar-Petter. V novembri 1923 si oficiálne zmenila meno na Greta Garbo. V roku 1925 dostali Greta i Stiller ponuku od filmovej spoločnosti MGM a Garbo natočila svoj prvý americký film The Torrent. Po filmoch The Temptress , Love, A Woman of Affairs a ďalších, sa v roku 1930 objavila vo svojom prvom zvukovom filme Anna Christie. Hlavná postava v ňom jej vyniesla nomináciu na Cenu akadémie v kategórii najlepšia herečka.
Hrala v 25 amerických filmoch, z ktorých 14 bolo zvukových. V roku 1931 nasledovala ďalšia úžasná rola vo filme Mata Hari. Každé jej vystúpenie na striebornom plátne bolo úspechom a angažovali ju aj do ďalšieho hitu Grand Hotel.
Po vojne sa s pocitom, že sa svet navždy zmenil, uchýlila do ústrania a pred kameru sa už nikdy viac nepostavila. Potom opustila Hollywood a presťahovala sa do New York City. V roku 1951 sa stala americkou občiankou. Všetok svoj čas trávila v záhradke, kde sa starala o kvety a pestovala zeleninu. Známa bola dlhými prechádzkami po New Yorku, keď sa oblečená ako obyčajná žena skrývala za obrovské slnečné okuliare. Takto sa stále snažila vyhnúť zvedavým pohľadom okolia. Paparazzi a médiá však na ňu neprestajne striehli až do konca jej života. Zomrela 15. apríla 1990 v New Yorku.

Foto : Judith Csenger - Greta Garbo, Smena, Bratislava 1991

,

Joan Crawford Joan Crawford

(1904-1977) vlastným menom Lucille Fay LeSueur. Hviezdou filmového plátna sa stala v roku 1927 v snímke The Unknown. Za Mildred Pierce získala r. 1946 Oskara za najlepšiu herečku a potom ešte v rokoch 1947 a 1952 po jednej nominácii. Na oslnivé plátno sa dostala ešte raz v roku 1962 vo filme Čo sa vlastne stalo s Baby Jane?, kde si zahrala so svojou rivalkou Bette Davis. Potom už Joan rezignovala a v jej živote už hral hlavnú úlohu len alkohol a cirkev. Za svoj život bola 5 krát vydatá. Nemohla však mať deti a tak si štyri deti postupne adoptovala. Bola hystericky posadnutá čistotou,každých 10 minút si umývala ruky,nikdy nevyfajčila cigaretu z krabičky,ktorú otvoril niekto iný,v každom hoteli,kde bývala si vlastnoručne vyčistila toaletnú misu. Napriek týmto výstrelkom milovala svojich fanúšikov. aždému vždy osobne odpovedala na list na špeciálnom modrom listovom papieri s menovkou. Tým trávila celý svoj voľný čas...Shirley Maclaine Shirley Maclaine
Nar. 1934 je americká herečka. O svojich hereckých kvalitách definitívne presvedčila v dráme Byt (1960), ktorý jej priniesol Cenu z MFF v Benátkach a druhú nomináciu na Oscara. Rovnako ju nominovali na Oscara aj za muzikál Sladká Irma (1963). V týchto a ďalších filmoch (Gejša, Dvaja na hojdačke, Dolárové manželstvá, Žltý rolls-royce, Sedemkrát žena, Sladká Charity, Zúfalé postavy) obvykle vytvárala trochu naivné a tragikomicky pôsobiace hrdinky, ktoré pod často drsným povrchom skrývajú veľkú túžbu po láske a nevzdávajú sa jej ani vtedy,keď ich okolitý svet (a muži) nedokáže pochopiť. K filmu sa Shirley MacLaine vrátila v druhej polovici 70. rokov a okamžite zaujala ako charakterová herečka stvárňujúca ženy, ktoré napriek postupujúcim rokom, stále veria v lásku a v porozumenie. Aurora v Cene za nežnosť (1983) jej konečne priniesla i Oscara,film Madame Sousatzka (1988) Zlatý glóbus a Zvláštnu cenu poroty na MFF v Benátkach.K ďalším titulom patria Oceľové magnólie (1989), Pohľadnice z Hollywoodu (1990), Chráň si svoj život (1991), Strážiť Tess (1994), Večernica (1996),Navždy Hollywood (1999), Prvé ženy filmu (2000), Caroline (2002), Moja krásna čarodejnica, Pozná ju ako svoje topánky (2005) a Closing the Ring (2007).

Shirley Maclaine
c/o Block-Korenbrot PR
North Market Building
110 South Fairfax,Suite 310
Los Angeles, CA 90036,USALauren Bacall Lauren Bacall
(1924-2014) bola americká herečka. Lauren bola vydatá za Humphreyho Bogarta od roku 1945 až do jeho smrti v roku 1957. Obaja manželia potom spolu hrali aj vo filmoch Hlboký spánok (1946), Dark Passage (1947) a Key Largo (1948). Herečka sa objavila vo vyše 30 ďalších snímkach, vrátane Young Man With a Horn (1950), Ako sa vydať za milionára (1953, s Marilyn Monroe) a Vražda v Orient exprese (1974). Po Bogartovej smrti mala vzťah s Frankom Sinatrom a manželstvo s hercom Jasonom Robardsom. V roku 1976 nakrútila The Shootist, ktorý bol posledným filmom Johna Wayna. Za výkon vo filme Dve tváre lásky z roku 1996 získala nominácie na Zlatý glóbus a Oscara. Dvakrát získala cenu Tony za výkon v muzikáloch na Broadwayi: v roku 1970 za Applause a v roku 1981 za Woman of the Year. V roku 2009 jej americká Akadémia filmového umenia a vied udelila čestného Oscara.


Farrah Fawcett Farrah Fawcett
(1947-2009) bola americká herečka. Filmová hviezda 70.rokov, ktorá sa preslávila v pôvodných Charlieho anjeloch z roku 1976. Predtým začínala v rôznych reklamách a s malými úlohami. Je nositeľkou troch cien Emmy. Pózovala pre Playboy, stala sa sexsymbolom svojej doby. V roku 1982 sa vydala za herca Ryan O'Neala. Od roku 2006 bojovala s rakovinou. Z ďalších filmov : Loganov útek, Charlieho anjeli, Tajné preteky, Zajra dovidenia, Doktor T a jeho ženy, Hollywoodske manželky...


Demi Moore Demi Moore
Nar.1962 je americká herečka. Jej filmovým debutom bol film Parasite v roku 1982. Populárna sa ale stala až vďaka úlohe Jackie Templetonovej v seráli General Hospital. V osemdesiatych rokoch hrala v niekoľkých filmoch orientovaných prevažne na mládež. Po veľkom komerčnom úspechu snímky Duch s Patrickom Swayzeom a Whoopi Goldberg začala byť Demi obsadzovaná do lepších rolí. Napríklad Zopár správnych chlapov, Škandálne odhalenie alebo Zvonár u Matky Božej. Úspech Ducha sa už ale nikdy neopakoval a Demi hrala aj v prepadákoch ako Šarlátove písmeno alebo Porotkyňa.

Demi Moore
Untitled Entertainment
331 North Maple Drive,Second Floor
Beverly Hills,CA 90210,USACatherine Zeta-Jones Catherine Zeta-Jones
Nar. 1969 britská herečka. Ako malú ju napadol vírus, ktorý jej spôsobil dýchacie problémy. Aby ju lekári zachránili, museli jej vykonať tracheotómiu.Po zákroku jej zostala na krku menšia jazva. V roku 1992 už hrala vo filmeKrištof Kolumbus s Marlonom Brandom, neskôr účinkovala v seriáli Katharina die Große (1995) a následne vo filme Fantóm (1996). Potom prišla pre jej kariéru zlomová úloha Eleny vo filme Zorro: Tajomná tvár (1998),kde si zahrala s Anthonym Hopkinsom a Antoniom Banderasom.Už o rok neskôr zožala uznanie za filmy Pasca, kde hrala po boku Seana Conneryho a Zámok hrôzy,oba z roku 1999. V roku 2000 sa stretla na pľaci s Michaelom Douglasom vo filme Traffic - aféry (bez)mocných / Traffic - Nadvláda gangov. V 18. novembrový deň roku 2000 sa zosobášili. Ďalším z jej úspešných filmov bola muzikálová krimi-komédia Chicago (2002).V roku 2003 hrala v dvoch filmoch - Sindibád: Legenda siedmich morí a Neznesiteľná krutosť. O rok neskôr dostala Catherine hneď dve lákavé ponuky. Prvou bolo natočenie filmu Terminál režiséra Stevena Spielberga, v ktorom hral aj Tom Hanks. Druhou bolo pokračovanie úspešnej snímky Dannyho jedenástka pod názvom Dannyho dvanástka. V Legende o Zorrovi sa pripomenula v roku 2005.

Catherine Zeta-Jones
Independent Talent Group Ltd.
Oxford House,76 Oxford Street
London W1D 1BS,United KingdomMeg Ryan Meg Ryan
Nar. 1961 je americká herečka. Skutočné meno Margaret Mary Emily Ann Hyra. Debutovala v roku 1981 vo filme Georgea Cukora Bohaté a slávne. Zlom v jej kariére nastal v roku 1986, keď natočila úspešný film Top Gun. So svojim druhým manželom Dennisom Quaidom si zahrali vo filme D.O.A. z roku 1988. Meg za film nominovali na Zlatý glóbus a tiež cenu BAFTA. V snímke Joe proti sopke (1990),kde zažiarila po boku Toma Hanksa,stvárnila postavu DeDe,Angelici a zároveň Patricie. S oscarovým Tomom Hanksom hrala aj vo filme Samotár v Seattli z roku 1993.O päť rokov neskôr sa s Hanksom stretli opäť pri nakrúcaní filmu Láska cez Internet (1998). Meg sa však potrebovala zbaviť nálepky bezbrannej blondínky a v ďalšej snímke - Keď muž miluje ženu (1994) stvárnila alkoholičku. Zahrala ju síce veľmi presvedčivo, no jej fanúšikovia z nej chceli mať opäť Meg s anjelskou tvárou a šibalským úsmevom. Nečakali dlho a ona ich očakávania naplnila filmami I.Q. (1994) a Francúzsky bozk (1995).V apríli roku 1998 si ju čitatelia internetovej verzie časopisu People Weekly Magazine zvolili za najobľúbenejšiu hereckú hviezdu. Jej meno vtedy zviditeľnila hlavne filmová rola v Meste anjelov(1998).

Meg Ryan
Management 360,9111 Wilshire Blvd.
Beverly Hills,CA 90210,USARebecca de Mornay Rebecca de Mornay
Nar. 1959 je americká herečka. Jej prelomovou filmovou rolou bola postava Lany vo filme Risky Business. Debutovala v roku 1982 v malej role vo filme One from the Heart režiséra Francisa Forda Coppolu. Napriek neskoršiemu úspechu filmu Risky Business jej zatiaľ komerčne najúspešnejším filmom je film Ruka na kolíske z roku 1992. V roku 2004 hosťovala v posledných epizódach seriálu The Practice a v nasledujúcom roku získala krátku rolu po boku Owena Wilsona a Vincea Vaughna vo filme Wedding Crashers. V júni 2007 sa objavila v novom seriáli spoločnosti HBO John From Cincinnati. Z ďalšej filmografie : Osvietenie S.E., Ruka na kolíske, Schôdzka s cudzincom, Nikdy to nevzdávaj, Legendy z Dogtownu...

Rebecca De Mornay
Untitled Entertainment
331 North Maple Drive,Second Floor
Beverly Hills,CA 90210,USA
Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9

Page up