Kontaktné adresy nie sú overené ! The addresses are not verified !

Herci / ActorsStránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19

Stan Laurel and Oliver Hardy Laurel a Hardy

Najslávnejšia komická dvojica všetkých čias. Detinsky zlomyseľný, ale zároveň celkom neschopný Stan a jeho tučný, svetácky a autoritatívny kamarát Ollie sa stali symbolom dobrej zábavy. Založená bola na ich ustavičnej konfrontácii, ktorá v neskorších filmoch prešla do zrážok s okolím a mánie ničiť a rozložiť všetko, čo im príde do cesty. Angličan Stan Laurel, vlastným menom Arthur Stanley Jeferson (1890-1965), prišiel do Ameriky ako kabaretný umelec a postupne si získal meno v sólových vystúpeniach v prvých krátkych nemých groteskách. Američan Oliver Hardy, vlastným menom Norvell Hardy Junior (1892-1957), najskôr vystupoval v kočovných show a prostredníctvom účasti v komparzoch a prvých he-reckých pokusov sa približne v rovnakom čase ako Laurel dostal k spoločnosti Hala Roacha.Prvý raz sa spolu objavili na filmovom plátne v r. 1926. Ale ich prvým veľkým spoločným filmom sa stala až groteska Filipko na návšteve (Putting Pants on Phillip, 1927). Po nej nasledovala veľká séria krátkometrážnych grotesiek, z ktorých najslávnejšie sú zrejme Smotanová revolúcia (The Battle of the Century, 1927) a Veselé Vianoce! (Big Business, 1929). V 30. rokoch natočili okrem iného aj krátkometrážnu komédiu Sťahujeme piano (The Music Box, 1932), ktorá získala Oscara ako najlepší krátky film. Od r. 1935 začali natáčať už klasické celovečerné filmy, z ktorých medzi najúspešnejšie patrí komédia Raz, dva, tri (Bonnie Scotland, 1935), svojrázna variácia na western Na divokom západe (Way Out West, 1937) či Laurel a Hardy študujú (A Chump at Oxford, 1940).Douglas Fairbanks Sr. Autograph Douglas Fairbanks Sr.
(1883–1939) bol americký herec, režisér, scenárista a producent, ktorý sa vďaka akrobatickým výkonom vo výpravných kostýmových filmoch ako Zorro pomstiteľ (1920), Robin Hood (1922), Zlodej z Bagdadu (1924 ) alebo Čierny korzár (1926) stal v dvadsiatych rokoch 20. storočia hviezdou nemého filmu. Spoločne so svojou manželkou Mary Pickfordovou, Charlie Chaplinom a režisérom Davidom Wark Griffithom je považovaný za najvýznamnejšiu osobnosť amerického nemého filmu. Títo štyria spoločníci založili v roku 1919 filmovú spoločnosť United Artists, ktorá v Hollywoode pôsobí dodnes.Charlie Chaplin Autograph Charlie Chaplin Autograph Charlie Chaplin

(1885–1977) Charles bol veľmi utiahnuté dieťa. V sedemnástich sa pridal k revue Freda Karnoa, s ktorou cestoval po celej Amerike. V novembri 1913 podpísal kontrakt s Mackom Sennettom z firmy Keyston a odišiel do Hollywoodu. Jeho prvý film Making a Love mal premiéru vo februári 1914. V tom istom roku nakrútil d'alších 35 filmov. Jeho značkou sa stal tulák so štetkou fúzov, s pinčom a bambusovou paličkou, v príliš vol'ných nohaviciach a obrovských topankách.
Bol to obrovský úspech. Ľudia ho milovali.V roku 1919 založil spolu s hercom Douglasom Fairbanksom, jeho manželkou herečkou Mary Pickfordovou a režisérom D. W. Griffithom spoločnost' United Artists. A ešte intenzívnejšie pokračoval v nakrúcaní grotesiek. Nemé filmy ako Kid, Zlatá horúčka, Svetlá vel'komesta neskôr vystriedali zvukové, tie však neboli o nič menej úspešné - ved' spomeňme napríklad Diktátora z roku 1940.
Okrem herectva mal však Charlie Chaplin vel'ký talent ešte na niečo - zvádzat' neplnoleté dievčiny. Jeho prvá manželka Mildred Harrisová mala len 16 rokov. On bol o 14 rokov starší. Aj jeho d'alšia žena Lita Greyova mala 16 rokov, on však už 35. Porodila mu dve deti, napriek tomu sa po dvoch rokoch rozviedli. S 19-ročnou Paulette Godardovou, ktorú si zobral ako 44-ročný, im manželstvo vydržalo iba 6 rokov. V júni roku 1943 sa oženil so svojou štvrtou a poslednou ženou. Osemnást'rošnej dcére dramatika Eugena O'Neilla - Oone - tridsaťšest'ročný vekový rozdiel neprekážal. Oona mu porodila osem detí a vydržala s ním až do jeho smrti.
Napriek tomu, že si rodený Londýnčan vybudoval v Amerike obrovskú kariéru, táto krajina mu nikdy k srdcu neprirástla. Nikdy nezažiadal o občianstvo, čo sa mu v 50. rokoch vypomstilo. Mccarthizmus zasiahol kruto aj do jeho života - dostal sa na listinu podozrivých z protiamerickej činnosti. V roku 1952, ked' odcestoval do Británie na premiéru svojho najnovšieho filmu Limelight, ešte na lodi dostal správu, aby sa už do Ameriky nevracal, pretože ho tam nepustia. Hrdý Chaplin sa s celou rodinou presťahoval do Švajčiarska. Do Ameriky sa vrátil už iba raz. V roku 1972, ked' mu Akadémia udelila Oscara za celoživotné dielo. Bol dojatý, napriek tomu tu však už nechcel ostat'. Vrátil sa domov do Vevey, kde 25. decembra 1977 ako 88-ročný zomrel. Odišiel pokojne v spánku, obklopený rodinou. Ešte raz sa však jeho meno ocitlo na prvých stránkach novín. V marci 1978 totiž niekto telo ukradol z rodinnej hrobky. Polícii sa ho podarilo nájsť až 18. mája toho istého roku.

Foto : Charles Chaplin, Môj život, Tatran, Bratislava 1989


Peter Sellers Autograph Peter Sellers Peter Sellers

(1925–1980) Vlastným menom Richard Henry Sellers bol britský komik, talentovaný herec a účinkujúci na The Goon Show (dlho vysielaná rozhlasová show na BBC, 1951-1960). Sellers sa narodil v Southsea, Hampshire, Anglicko, v rodine varietných zabávačov.Peter Sellers sa preslavil hlavne v úlohe inšpektora Clouseau vo filme Ružový panter.Peter Sellers sa pri filmovaní naplno vrhol do prebádania nového teritória vizuálneho humoru. K postave inšpektora Clouseaua ho inšpirovala krabička zápaliek. Na obchodnej značke výrobcu sa skvela podobizeň kapitána Matthewa Webba, ktorý v roku 1875 ako prvý preplával La Manche. Jeho pyšný postoj a hrdinské fúzy vyvolali v Sellersovi predstavu na oko zdôrazňovanej mužnosti, v ktorej rozoznal vplyv správania francúzskych mužov. Sellers ako vynikajúci rozhlasový umelec vytvoril aj Clouseauov vyumelkovaný prízvuk. Režisér Blake Edwards zase vymyslel vizuálne gagy a dopodrobna rozpracoval Clouseauovu fyzickú neobratnosť.

Kresba : FB Palinko Madafaker
palibuzinkai@gmail.com


Morgan Freeman Autograph Morgan Freeman
Nar. 1937 je americký herec. Po dovŕšení veku 18 rokov narukoval do armády, kde v jednotke Air Force strávil 5 rokov. Keď sa mu nepodarilo dosiahnuť stálu pozíciu letca, rozhodol sa s armádou skončiť.Hneď na to viedli jeho kroky do Los Angeles, kde sa pustil do štúdia Pasadena Playhouse.Nasledoval dlhší rozbeh, ktorého výsledkom bolo 6 priemerných filmov (napr.: Očitý svedok – 1981, Teachers, Harry and Son - 1984). Onen očakávaný zlom nadišiel v krimi Chytrák, kde si strihol drsnú úlohu pasáka, za ktorú bol nominovaný na Zlatý glóbus a dokonca aj Oscara za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Tento film odštartoval jeho skvelú filmovú kariéru plnú oscarových výkonov.Najatraktívnejšia väzenská dráma všetkých čias, Vykúpenie z väznice Shawshanksi získala srdcia miliónov divákov.Dlho na seba nenechal čakať ani Steven Spielberg a obsadil Freemana do jednej z hlavných úloh svojej vysoko hodnotenej a silnej drámy Amistad...Ďalej to boli filmy : Sedem, Eastwood, Million Dollar Baby...

Morgan Freeman
Revelations Entertainment
1221 2nd Street, 4th Floor
Santa Monica, CA 90401, USAMark Harmon Autograph Mark Harmon
Nar. 1951 je americký herec. Narodil sa v Kalifornii,jeho otečc bol futbalový tréner a matka herečka.Najskôr vyštudoval Kalifornskú univerzitu a potom žal úspechy ako futbalista.Neskôr sa dal na hereckú dráhu.Svoj prvý film nakrútil v roku 1978 a bol to western Jazdec. Objavil sa v seriáli Pohotovosť, Chicago Hope, či St.Elsewhere.Najvačšiu popularitu mu však vyniesol seriál NCIS, ktorý je voľným pokračovaním seriálu JAG-námorná prokuratúra.

Mark Harmon
c/o Wings Productions Inc.
2236-A Encinitas Boulevard
Encinitas, CA 92024, USARobert Mitchum Autograph Robert Mitchum Robert Mitchum
(1917-1997) bol americký herec a spevák, ktorý je povazovaný za predchodcu antihrdinov vo filme 50. a 60. rokov. Najčastejšie účinkoval v gangsterských a kriminálnych filmoch.Koncom 30.rokov zahral mnoho epizódných rolí v lacných westernoch a vojnových filmoch. Prvým veľkým úspechom bola rola poručíka Walkera v dráme Príbeh pešiaka, ktorá mu vyniesla prvú a zároveň aj poslednú nomináciu na Oskara. Neskôr sa stal ikonou žánru film-noir.K tým najzásadnejším patrí súkromný detektív jeff Bailey v Preč od minulosti, psychopat Harry Powell v Noci lovca a trestanec Max Cady v Myse hrôzy.V 70.rokoch to boli filmy Ryanova dcéra, Hlboký spánok či Zbohom buď,láska moja.Koncom života sa sústredil viac na televízne roly - Sever a juh.

Foto : archív Adrián Swaton - autogram na foto je preprint


James Caan Autograph James Caan
Nar. 1940 je herec a režisér. Je jedným z najuniverzálnejších hercov, známy z postavy Sonnyho Corleone z filmu Krstný otec, či ako futbalová hviezda Brian Piccolo z filmu Brianova pieseň, za ktorý bol nominovaný na cenu Emmy 1971. Po maturite na manhattanskej Rhodes High School študoval právo a históriu na Michigan State University a Hofstra College. V roku 1958 absolvoval hereckú prípravu u Wynna Handmana a Sandforda Meisnera v newyorskej dramatickej dielni Neighborhood Playhouse. Od 1976 je ženatý s modelkou Sheilou Ryanovou. Z ďalších filmov: Misery nechce zomrieť, Krvavý zločin, Dostaňte agenta Smarta, Likvidátor, Mesto duchov,Temné zákutia,Záblesky z pekla.

James Caan
Rogers & Cowan,Pacific Design Center
8687 Melrose Avenue, 7th Floor
Los Angeles, CA 90069, USA


Larry Linville Larry Linville
(1939-2000) bol americký herec, ktorý bol po celý svoj život najznámejší ako major Frank Marion Burns v seriáli M*A*S*H. Mal tri sestry a bol päťkrát ženatý. Keď doštudoval letecké inžinierstvo, odišiel v roku 1959 do Londýna, kde vyštudoval herectvo. Jeho prvá filmová rola bol film M.D. Marcus Welby (1969). Z ďalších filmov: Kotch, To je vražda,napísala, Milión k jednej.Rod Steiger Rod Steiger
(1925-2002) bol americký herec, ktorý stvárnil veľa záporných postáv. 60. roky boli pre neho najplodnejšie. Prestížna cena Oscara ho nemohla minúť. Oscara získal za film V žiari noci z roku 1967. Skvelo obstál i v medzinárodnom rozsiahlom diele režiséra Sergeja Bondarčuka - vo filme Waterloo v postave Napoleona Bonaparteho. Aj v ďalšej historickej postave Benita Mussoliniho vo filme Posledné dni Mussoliniho z roku 1974 si viedol vynikajúco. Ku koncu kariéry sa mu už tak dobre filmovo nedarilo, pretože kvalitných ponúk dostával menej. Úplný prepadák bol film Ľadové sochy (2001). Celkom posledný film jeho kariéry bol dramatický thriller Poolhall Junkies z roku 2002.Larry Hagman Autograph Larry Hagman Larry Hagman

(1931-2012) bol americký herec. Medzinárodná sláva prišla v roku 1978, keď sa na obrazovky televízie CBS dostal Dallas. Seriál o bohatej naftárskej rodine Ewingovcov, ktorý sa vysielal celých 13 rokov. Hagman si okrem 356 epizód Dallasu a hlavnej postavy bezohľadného ropného magnáta J.R. Ewinga, zahral aj v pokračovaní tohto kultového seriálu, ktoré začali vysielať v roku 2012. Za jeho výkon ho štyri razy nominovali na Zlatý glóbus. Vo svojej kariére vyhral šesťkrát cenu Digest Award za najväčšieho seriálového zloducha v hlavnom vysielacom čase.

Foto : archív Adrián Swaton - autogram na foto je preprint


Nick Nolte Autograph Nick Nolte
Nar. 1941 je americký herec. Na filmovom plátne sa predstavil v snímke The Deep. Nasledovali filmy 48 Hodín s Eddiem Murphym a vojnová dráma Pod paľbou s Gene Hackmanom a Edom Harrisom. S herečkou a speváčkou Barbarou Streisand si zahrali v Panovi prílivu, za ktorý získal nomináciu na Oscara. Za postavu Toma Winga získal aj Zlatý Glóbus.Rýchla sláva a peniaze spôsobili, že sa Nick upísal alkoholu a drogám. Kvalitné filmy sa mu začali vyhýbať a režiséri ho obsadzovali najmä do druhotriednych snímok.Po roku 1990 už prišli na rad lepšie projekty. Jedným z nich bol Lorenzo’s Oil. V roku 1994 nakrútil film I’ll do anything. Z toho istého roku pochádza aj projekt I love trouble, v ktorom sa predstavil po boku Julie Roberts ako novinár v akcii. V adaptácii románu Kurta Vonneguta Mother night sa ukázal v roli amerického spisovateľa žijúceho v Nemecku Howarda Campbella, ktorý tajne pracoval pre americkú vládu. Veľký úspech mu priniesla snímka Affliction z roku 1997, za ktorú získal ďalšiu nomináciu na Oscara.

Nick Nolte
Kingsgate Films, Inc.,
29555 Rainsford Pl.
Malibu, CA 90265-3824, USA


Lex Barker Lex Barker

(1919-1973) Vo filme debutoval v roku 1945 So svojou mužnou, atletickou postavou, získal popularitu ako desiaty predstaviteľ Tarzana. K tejto postave sa neskôr v Európe pripojil úlohou Old Shatterhandaa Kara ben Nemsiho v úspešných komerčných dobrodružných filmoch podľa románov Karla Maya ( Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti, Poklad Aztékov, Poklad na Striebornom jazere, Old Shatterhand, Winnetou ). Z desiatok jeho filmov sa vymyká úloha vo filme F. Felliniho Sladký život (1960). Bol päťkrát ženatý, zomrel ako 54-ročný v New Yorku na infarkt.
Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19

Page up