Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , RežisériZuzana Kocúriková Zuzana Kocúriková
Nar. 1948 je slovenská herečka. V roku 1971 absolvovala štúdium na VŠMU. Od ukončenia vysokej školy je členkou súboru Činohry SND, kde sa uplatnila v tituloch Krajčírky, Portugália, Ideálny manžel, Večer trojkráľový alebo čo len chcete, Čertice a Na konci hry. Účinkovala v hudobnej čiernej komédii Osem žien v divadle Nová scéna, kde ju režisér Roman Polák obsadil do hry Johna Chapmana Nemocnica na pokraji. Na pôde Štúdia L+S účinkovala v predstavení Barmanky. Na filmovom plátne sa objavila ešte ako stredoškoláčka vo filme Jozefa Zachara Zmluva s diablom. Hrala v mnohých televíznych inscenáciách a celovečerných filmoch - Muž, ktorý luže, Páni sa zabávajú, Hvězda padá vzhůru, Červené víno, Soľ nad zlato, Sametoví vrazi, Panelák.


Mária Kráľovičová Mária Kráľovičová
Nar. 1927 je slovenská herečka. Ako osemnásťročná odišla do divadla v Martine, kde hrala dva roky. V rokoch 1947-1950 študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a od roku 1948 je členkou SND. Patrila k vynikajúcim recitátorkám. Aktívne pracovala v Zväze slovenských dramatických umení a bola funkcionárkou Ústredného výboru Slovenského zväzu žien. Z filmografie : Priehrada, Muž, ktorý sa nevrátil, Skalní v ofsajde, Výlet po Dunaji, Ivanov, Priateľky.


Zdeněk Hradilák Zdeněk Hradilák
(1938-1988) bol známy český herec. V dlhšom časovom horizonte (1953-1980) hosťoval v Ostrave, Pardubiciach aj vtedajšom Gottwaldove. Posledných osem rokov života venoval Městským divadlám pražským. Jeho prvou rolou bol príslušník VB v dnes už zabudnutom snímku Žirafa v okne. Obsahovo väčšou postavou bol robotnícky riaditeľ v psychologickej dráme Každému jeho nebe. Avšak najviac si Z. Hradiláka pamätáme ako priameho a čestného hospodára Tonka Poštulka v dnes už klasike Kamenný řád. Ďalšie jeho úlohy už takú popularity nedosiahli. Jedna z mála záporných postáv mu bola prisúdená v snímke Zámek Nekonečno. Poslednú menšiu úlohu vytvoril roku 1986 v Dobrém světle.


Ota Sklenčka Ota Sklenčka
(1919-1993) bol známy a často obsadzovaný český herec. Jeho manželkou bola tiež známa česká herečka Nina Popelíková. V 60. rokoch hral Sklenčka vo filmoch Král králů či Tchýňě alebo v seriáli Sňatky z rozumu (réžia František Filip). 70. roky boli v znamení seriálov - F. L. Věk, Muž na radnici, Nemocnice na kraji města alebo Inženýrská odysea. Rok 1974 priniesol úlohu plánického farára v seriáli 30. prípadov majora Zemana. Diváci si na neho pamätajú aj zo snímok Konečná stanica, Třetí princ či z detektívky O mŕtvych jen dobře.


Nina Popelíková Nina Popelíková
(1920-1982) bola česká herečka. Štúdium na konzervatóriu ukončila v roku 1943 a potom 8 rokov hrala v oblastných divadlách. Od roku 1951-76 bola členkou VD.Diváci si ju najviac zapamali ako vrchnú sestru Jáchymovú zo seriálu Nemocnice na okraji města. V tej tretej už nemohla učinkovať,zomrela krátko po odvysielaní tej druhej. Z ďalšej filmografie : Nejlepší ženská mého života, 30 případů majora Zemana, Chalupáři, „Co je doma, to se počítá, pánové", Nezralé maliny, Má láska s Jakubem.


Soňa Valentová Soňa Valentová
Nar. 1946 je slovenská herečka, jej manželom bol slovenský režisér Pavol Haspra (1929-2004). Od augusta roku 1968 je členkou činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Z filmografie : Kladivo na čarodejnice, Tichý podnájem, Noční jazdci, Perinbaba, Mozartova cesta do Prahy, Martha a ja, Requiem pro panenku.


Svatopluk Skopal Svatopluk Skopal
Nar. 1951 je český herec a divadelný pedagóg, manžel herečky Lenky Skopalovej, otec herca Františka Skopala. Po vyštudovaní herectva brnianskej JAMU pôsobil od roku 1973 v Štátnom divadle v Brne. V roku 1976 odišiel do Prahy do Vinohradského divadla. V českom filme hral prvýkrát v roku 1971, kedy ešte ako študent účinkoval vo filme Hry lásky šálivé. Od tej doby vytvoril nekolko desiatok ďalších filmových a televíznych rolí - Správna trefa, Opera ve vinici, Jak chutná láska.


Vlastimil Harapes Vlastimil Harapes
Nar. 1946 je český herec, tanečník, režisér, tanečný majster, choreograf, tanečný pedagóg, dlhoročný člen a sólista baletu Národného divadla v Prahe. Po absolutóriu na pražskom tanečnom konzervatóriu v roku 1965 účinkoval približne v 50 rôznych tanečných predstaveniach v Národnom divadle v Prahe. Tanec tiež študoval v Rusku v Petrohrade v baletnej škole Malého akademického divadla. Okrem toho ide aj o úspešného filmového herca, ktorý si zahral v mnohých českých snímkach, z ktorých niektoré patria medzi najúspešnejšie a najlepšie české filmy všetkých čias (napr. Marketa Lazarová režiséra Františka Vláčila alebo Ako vytrhnúť veľrybe stoličku režisérky Marie Poledňákovej).


Dagmar Patrasová Dagmar Patrasová
Nar. 1956 je česká herečka. Na Štátnom konzervatóriu študovala hru na klavír a na gitaru. Ešte počas štúdia sa zúčastnila konkurzu do stáleho angažmán divadla Semafor, po absolutóriu bola prijatá a stala sa členkou skupiny okolo Jiřího Suchého. Podieľala sa na mnohých slávnych predstaveniach - Kytice, Smutek bláznivých panen a pod. Vo filme debutovala v hudobnej komédii Třicet panen a Pythagoras. Nasledovalo niekoľko menších televíznych úloh. V roku 1979 na seba upozornila ako Marta Vaňková v kriminálke Smrt stopařek. Stretla sa tu so slovenskou kolegyňou Janou Nagyou. Po úspechu filmu bola dvojica následne obsadená do rozprávkového seriálu Arabela. V 80. rokoch sa objavila v kultovom seriáli Návštěvníci. Zahrala si aj v niekoľkých úspešných rozprávkach. Počas svojej hereckej kariéry Patrasová využívala atraktívny vzhľad kombinovaný s trochou provokatívneho správania. Osobitne markantné to bolo v prípade komédie Trhák. Podobne pôvabne to zahrala v komédii Vrchní, prchni alebo v snímke Zelená vlna. Objavila sa aj v zahraničnej produkcii Van Gogh - slučka času a Hotel Polan a jeho hostia.


Lenka Kořínková Lenka Kořínková
Nar. 1956 pochádza z umeleckej rodiny. Po štúdiách na hudobnom oddelení pražského konzervatória vystupovala ako speváčka, okrem iného, aj v Divadle Semafor alebo v Divadle E.F.Buriana. Jej dievčenský pôvab ako aj nesporný komediálny talent spôsobili, že bola od začiatku svojej profesionálnej kariéry často obsadzovaná vo filme a v televízii. Tiež bola úspešná aj ako speváčka na poli popmusic. V roku 1981 emigrovala spolu so svojim manželom do Austrálie. Na začiatku 90. rokov sa po svojom návrate do vlasti pokúšala opäť presadiť, ale v nových spoločenských podmienkach sa jej to nepodarilo. Z filmografie : Holky z porcelánu, Brácha za všechny peníze, Buldoci a třešně, Konec básníků v Čechách, Arabela...


Naďa Konvalinková Naďa Konvalinková
Nar. 1951 je česká herečka. Po absolutóriu na pražskej DAMU pôsobila najprv v Divadle J.K.Tyla v Plzni, potom prešla do Mestských divadiel pražských. Od 70. rokov je obsadzovaná do filmových a televíznych rolí (jednoduché dedinské dievča z rozprávky Honza málem králem, Květuška z komédie Adéla ještě nevečeřela). Od roku 1975 sa bližšie spriatelila so svojím budúcim manželom (1980-2005) Oldřichom Kaiserom. Postupne prešla od rolí mladých, pôvabných a možno aj trochu naivných hrdiniek k rolám mamičiek a skúsených, zrelých žien. Často je obsadzovana do rozprávok - Nesmrtelná teta, Kouzelný měšec, Lotrando a Zubejda alebo Šmankote, babičko, čaruj!...


Oldřich Kaiser Oldřich Kaiser
Nar. 1955 je český filmový a divadelný herec a komik. Za svoju dlhú kariéru hral v mnohých filmoch. Z poslednej doby môžme spomenúť Tmavomodrý svet či Žralok v hlave. Hrá tiež hlavnú úlohu v Menzelovej adaptácii Hrabalovho diela Obsluhoval som anglického kráľa. Preslávil sa tiež rolami v televíznych seriáloch ako 30 prípadov majora Zemana alebo Nemocnica na kraji mesta. V preslávenej komediálnej dvojici s Jiřím Lábusom vystupoval aj v mnohých televíznych reláciách ako Možno príde aj kúzelník alebo improvizačná Ruská ruleta. Po Oldřichovi Kaiserovi je pomenovaný druh střevlíka (Cychrus kaiser), ktorého objavil spolu s entomologom Vladimírom Benešom v lete 2004 v Ázii.


Oldo Hlaváček Oldo Hlaváček
Nar. 1934 Je výrazným predstaviteľom rozsiahlej škály komediálnych postáv. Desiatky sluhov, švihákov a aristokratov v kostýmových hrách dopĺňali jeho remeselníci, šoféri, domovníci, úradníci. Priestor pre svoju charakterizačnú komiku, zmysel pre paródiu a karikatúru našiel predovšetkým v rozhlase, kde účinkoval v mnohých hrách a zábavných programoch. Často vystupoval s Ivanom Krajíčkom v postavách ľudových rozprávačov. Z filmografie : Tango pre medveďa, Zajtra bude neskoro, Hroch, Rača, láska moja, Mandragora, Múdra Gabriela


Emília Vášáryová Emília Vášáryová
Nar. 1942 Od detstva hrala v ochotníckom divadle a venovala sa gymnastike. Dve sezóny bola členkou súboru Novej scény (1963-64) a od augusta roku 1964 je členkou Činohry SND, kde od začiatku stvárňovala veľké role klasického repertoáru. Emília Vášáryová patrí tiež medzi obľúbené herečky českej divadelnej, televíznej a filmovej scény. Od začiatku 90. rokov hosťuje v pražskom Divadle Na zábradlí a v Činohernom klube. Získala Českého leva za stvárnenie hlavnej ženskej úlohy, Věry, vo filme režiséra Jána Hřebejku Horem Pádem (2004). Z filmografie : Kráska v nesnázích, Andělská tvář, Pelíšky, Plavčík a Vratko, Červené víno, Prípad krásnej nerestnice, Rok na dedine.


Božidara Turzonovová Božidara Turzonovová
Nar. 1942 v Sofii v Bulharsku je významná slovenská herečka. Je dcérou srbskej matky a macedónskeho otca, vyrastala však na Slovensku. Študovala na VŠMU v Bratislave, ktorú úspešne absolvovala v roku 1963. Už počas štúdia dostala prvú filmovú príležitosť vo filme Most na tú stranu, kde si zahrala so svojím manželom, hercom Jozefom Adamovičom. Po absolutóriu sa stala členkou SND, kde pôsobí dodnes. Do povedomia filmových divákov sa zapísala najmä ako predstaviteľka opernej speváčky Emy Destinovej v Krejčíkovom filme Božská Ema. Z filmografie : Hry lásky šálivé, Vivat, Beňovský!, Bouřlivé víno, Penelopa, Zralé víno, Anděl svádí ďábla, Orbis Pictus, Vratné lahve.


Jaroslav Čejka Jaroslav Čejka
Nar. 1936 je tanečník a mim. Napriek tomu, že od 60. rokov účinkoval v takmer dvoch desiatkach filmov - Revue v hmle (1966), Nevesta (1970), Trhák (1980), Buldoci a třešně (1981), Putování Jana Amose (1983), Polčas šťastie (1984) , O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987), Nebát sa a nakrást (1999) - preslávil sa predovšetkým ako PAN SLEPICE. V roku 2008 získal Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v balete.


1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up