Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , RežisériOldřich Vlach Oldřich Vlach Oldřich Vlach
Nar. 1941 je český herec. Herectvu sa venoval od mladosti. V ochotníkoch hral už počas svojich stredoškolských štúdii na gymnáziu a na stavebnej priemyslovke. Po absolutóriu na DAMU hral od roku 1966 v Divadle Na zábradlí, odkiaľ potom v roku 1991 prešiel do Divadla na Vinohradoch, kde stvárnil a stvárňuje mnoho výrazných rolí. Vo filme a v televízii si zahral celý rad rolí, v prevažnej miere sa jednalo o drobnejšie úlohy, vedľajšie či epizódne. Medzi jeho najznámejšie roly patrí napríklad rola agronóma v Menzelovom filme Vesničko má středisková alebo rola doktora vo filme Cena medu. Ďalej účinkoval napríklad v seriáli My holky z mestečka. Z jeho súčasných rolí menujme farára Svěceného z cyklu Ach, ty vraždy!, Pána Prechádzku zo seriálu Cukráreň. Tiež účinkoval v cykle Ďáblova lest. Najnovšie potom bývalý komunista Franta Bareš zo seriálu Život je ples.


Pavel Landovský Pavel Landovský
(1936-2014) bol významný český herec a dramatik, bývalý disident, signatár Charty 77. Tento veľmi svojrázny, osobitý a slobodomyseľný herec sa v priebehu rokov prepracoval medzi najoriginálnejších i najuznávanejších českých hercov, hoci bol a je bez akéhokoľvek systematického hereckého vzdelania. Ako štatista prešiel divadelnými scénami v Šumperku, v Klatovách a v Pardubiciach. Nakoniec na 10 rokov zakotvil v pražskom Činohernom klube, kde pôsobil aj ako príležitostný dramatik. Po podpise Charty 77 odišiel do emigrácie do Rakúska a od roku 1989 hrá opäť doma. Na československom filmovom nebi žiaril už v 60. rokoch (napr. Ostro sledované vlaky, Markéta Lazarová, Utrpení mladého Boháčka či Adelheid) a začiatkom 70. rokov (napr. Nepozvaný host, Slaměný klobouk a iné). Po návrate z emigrácie sa opäť zapojil do tvorby svojim nezabudnuteľným majorom Terazkym v komédii Černí baroni. V posledných rokoch je aj vo svojom pokročilom veku stále vitálny a filmovo aktívny (Kúsok neba, Vratné láhve, Chyťte doktora).


Iva Janžurová Iva Janžurová Iva Janžurová
Nar. 1941 je česká herečka. Manželka herca Stanislava Remundu. V rokoch 1964–1987 členka Divadla na Vinohradoch, od roku 1987 Národného divadla v Prahe. Vo filmoch stvárnila vedľa výrazných komických a groteskných postáv, tiež hrdinky so zložitou psychológiou (Penzión pro svobodné pány, Slaměný klobouk, Což takhle dát si špenát). Roly v televízii - Eliška a její rod, Mandarinkový pokoj, Sňatky z rozumu, Nemocnice na kraji města.


Bolek Polivka Bolek Polivka
Nar. 1949 je český herec, mím, dramatik a scenárista. V roku 1993 si v Brne založil vlastné Divadlo Bolka Polívky. Vo svojich autorských pantomimických inscenáciách, ktoré si sám režíroval a vytváral v nich hlavné úlohy (Am a Ea, Pezza versus Čorba, Pépe, Trosečník, Poslední leč, Šašek a královna), sa inšpiroval klauniádou, komédiou dell'Arte i filmovou groteskou. Za stvárnenie postavy farára Holého vo filme Zapomenuté světlo získal Českého leva a cenu za herecký výkon na MFF Karlove Vary v roku 1997. Druhého Českého leva dostal za rolu vo filme Jana Hřebejka Musíme si pomáhať. Film bol nominovaný aj na Oscara. Účinkoval v niekoľkých filmoch Věry Chytilovej, napr. v komédii Kalamita (1981), vo filmovom prepise vlastnej divadelnej hry Šašek a královna z roku 1987 alebo v komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). V televízii uvádza vlastné programy Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny.


Eliška Balzerová Eliška Balzerová
Nar. 1949 je česká divadelná a filmová herečka. Prvá príležitosť pred kamerou jej ešte pod dievčenským menom ponúkol režisér Karel Steklý vo svojich retrofilmech Svet otvorený náhodám (1971) a Lupič Legenda (1971). Najväčšiu úlohu, vďaka ktorej sa zapísala do podvedomia divákov, jej roku v 1977 umožnila televízia, keď sa predstavila ako doktorka Alžbeta Čeňková v televíznom seriáli Nemocnica na okraji mesta. Ďalšie televízne roly stvárnila napríklad v seriáloch Bambinot (1984)a Fabrika na oficierov (1989). Film jej ponúkal prevažne vedľajšej roly - Vrchní, prchni! (1980), S tebou mně baví svět (1982), Súboj v tme (1986). V roku 2011 získala cenu Český lev za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Ženy v pokušení.


Josef Bláha Josef Bláha
(1924–1984) bol český herec, ktorý bol celý život verný Vinohradskému divadlu v Prahe. Uplatňoval sa v rozhlase, v televízii i vo filme hlavne v komediálnych úlohách – Dívka na koštěti, Panoptikum Města pražského, Hodíme se k sobě, drahoušku ?, Pěnička a Paraplíčko.


Josef Kemr Josef Kemr
(1922–1995) Bol hercom širokého repertoáru, od komédií cez tragikomédie až ku tragédiám. Túžbu stať sa naozaj dobrým hercom dokázal vo svojom živote bohato naplniť. Napríklad charakteristické figúrky si zahral vo veselohrách Oldřicha Lipského - Zabil jsem Einsteina, pánové a Čtyři vraždy stačí drahoušku. Sluhu Felixe si zahral v adaptácii klasickej francúzskej frašky Slaměný klobouk. Hral i vo vážnych dramatických filmoch, akým bolo Vávrovo historické Kladivo na čarodějnice alebo kriminálny príbeh Jiřího Sequence Smrt černého krále.


Karel Effa Karel Effa
(1922–1993) Vlastným menom Karel Effenberger. Vo filme hral malé komické, ale i v vážne roličky, ktoré hral celý život (Nikdo nic neví, Železný dědek, Ves v pohraničí, Cirkus bude!, Hudba z marsu, Černá sobota, Kdo chce zabít Jessii, Zabil jsem Einsteina, pánové, Pane, vy jste vdova! či Tři chlapi na cestách ). Z jeho výraznejších a väčších rolí pripomeňme : radca v rozprávke Pyšná princezna (1952), listonoš Trdlitát v komédii Muž v povětří (1955), leňoch Janko vo filme Až přijde kocour (1963).


Karel Höger Karel Höger
(1909–1977) bol českou hereckou hviezdou. Hlavne do roku 1948. Potom už nedostal mnoho príležitostí. Bol vyhnaný z FAMU aj divadla, bol donútený podpísať antichartu a zo seriálu Nemocnica na kraji mesta – primár Sova – natočil len prvý diel. Z ďalších filmov : Mladá léta, Jan Hus, Jan Žižka, Mikoláš Aleš, Baron Prášil.


Květa Fialová Květa Fialová
Nar. 1929 je česká herečka, ktorá je povestná prevažne komediálnym repertoárom, kde hodno obdivovať jej šarm a jemný zmysel pre iróniu a paródiu. Z filmových rolí : Limonádový Joe, Hříšní lidé města pražského, Adéla ještě nevečeřela, Účastníci zájazdu.
Jiří Adamíra Jiří Adamíra
(1926–1993) bol českým divadelným a filmovým hercom, manželom herečky Hany Maciuchovej. V roku 1964 si zahral vo filme Zdeňka Brynycha ... a pátý jezdec je Strach natočeného na motívy poviedok Hany Bělohradskej Bez krásy, bez límca.Často bol obsadzovaný do televíznych hier, inscenácií a seriálov Byl jednou jeden dům, Panoptikum města pražského. Vďaka sojmu kultivovanému hlasu je známy tiež z mnohých rolí v dabingu. Z ďalšej filmografie : Bambinot, Hvězda, Božská Ema, Svědek umírajíciho času, Lev s bílou hřívou.


Mikuláš Huba Mikuláš Huba
(1919–1986) bol významným slovenským divadelným a filmovým hercom. Už ako poslucháč akadémie sa stal v roku 1938 členom činohry SND (v rokoch 1953-1963 bol šéfom činohry). So svojím zamatovo hebkým hlasom bol vynikajúcim recitátorom. V roku 1966 dostal titul zaslúžilý umelec a v roku 1973 titul národný umelec. Účinkoval v rozhlase a v mnohých televíznych filmoch a seriáloch - Sám vojak v poli (1965), Živý bič (1966), Straty a nálezy (1975), Americká tragédia (1976), Canarisova krvavá hviezda, Príbehy z lepšej spoločnosti, Naši synovia, Desatinka citu.


Vlado Müller Vlado Müller
(1936-1996) bol slovenský herec. V roku 1954 absolvoval Odborný divadelný kurz pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave. V rokoch 1954-1956 a 1956-1966 bol členom Krajského divadla v Nitre. V rokoch 1966-1990 bol členom činohry Novej scény v Bratislave. Od roku 1990 podnikal, bol majiteľom denného baru a reštaurácie. V divadle vytvoril desiatky výrazných charakterových postáv vážneho i komediálneho charakteru. Popri divadelnej činnosti sa od začiatku 60. rokov uplatnil výrazným spôsobom v českom a slovenskom filme, televízii, rozhlase a dabingu. Významné herecké príležitosti mu poskytla televízia vo filmoch Bašta (1969), Americká tragédia (1977), Chlap prezývaný Brumteles(1982) a v seriáloch Straty a nálezy (1975), Louis Pasteur (1979), Přátelé zeleného údolí (1979), Signum laudis (1980). V roku 1979 dostal titul zaslúžilý umelec. Je otec speváka Richarda Müllera.


Jaroslav Vojta Jaroslav Vojta
(1888–1970) bol český herec. Po ôsmych nemých filmoch hral v roku 1931 vo zvukovom filme Aféra plukovníka Redla. Neskôr už dostával hlavne roly dedinských chlapov, ktorí sa musia biť so životom napr. vo filmoch Zapadlí vlastenci, Maryša, Muzikantská Liduška, Prstýnek, Pantáta Bezoušek. Jednalo sa tiež oherca s nezameniteľným hlasovým prejavom. Jaroslav Vojta
Sám Vojta mal najradšej rolu Hordubala vo filme Hordubalové.

Jaroslav Štercl Jaroslav Štercl
(1919–1996) bol český herec, estrádny a kabaretný komik, originálny ľudový bavič, muzikálový a operetný spevák a trampský muzikant. Za svoj život zahral mnoho epizódnych rolí vo filme aj v televízii, ale jeho humor nebol nikdy docenený. Hral napr.majiteľa aerovky vo filmne Florenc 13.30 (1957) alebo pana Růžičku v televíznom triptychu Štipka soli (1977). V 70.rokoch sa zviditeľnil svojim "Buď fitovaním" v televízii po Televíznych novinách. Predniesol nejaký slogan a za ním dodal BUĎ FIT!. Až mu niekto vypustil všetky gumy na aute s odkazom "V televizi děláš vola, nafoukej si všechny kola, BUĎ FIT !"


Jiřina Švorcová Jiřina Švorcová
(1928-2011) bola česká divadelná a filmová herečka a komunistická politička. Hrala množstvo postáv poplatných jej komunistickému presvedčeniu. Iniciovala a riadila rad politických aktivít v českej kultúre. Absolvovala pražskú DAMU a stala se členkou Divadla na Vinohradoch. V 70. a 80. rokoch bola predsedkyňou Zväzu českých dramatických umelcov, po potlačení "pražskej jari" bola jednou z kľúčových postáv riadiacich normalizáciu v českej a československej kultúre. V roku 1976 sa stala členkou ÚV KSČ. V roku 1978 jej bol udelený Rad Víťazného februára, v roku 1984 titul národná umelkyňa. Populárnou sa stala, keď stvárnila hlavnú postavu v televíznom seriáli Jaroslava Dietla Žena za pultom. z ďalšej filmografie : Král Šumavy, Horoucí srdce, Putování Jana Amose, Matka, Člověk není sám.
Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up