Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri


Miroslav Donutil Miroslav Donutil
Nar. 1951 je český herec. Pôvodne mieril na dráhu novinára, ale reparát z francúzštiny a skúsenosti s amatérskym divadlom ho nakoniec nasmerovali na JAMU. V r. 1973 sa stal oficiálnym členom brnianskeho divadla Husa na provázku a pôsobil tam až do roku 1990. Od apríla 1990 je členom Činohry Národného divadla v Prahe. Vo svete filmu na seba upozornil v roku 1978 titulnou rolou lúpežníka Nikolu Šuhaja v snímke Balada pre banditu. V 80. rokoch sa z plátna kín stratil. Mihol sa napríklad v Postřižinách, ale na skutočný úspech musel počkať až do 90. rokov. Miroslav DonutilČiernych barónoch, uhladený advokát Ulrich z Dědičství aneb kurvahošigutentag, vzdorovitý komunista a rázny otec rodiny major Šebek v Pelíškoch, nedostatkom sexu strádajúci herec z Nudy v Břně alebo farár na Oscara nominovaného Želary.


Jan Skopeček Jan Skopeček
Nar. 1925 je český herec a dramatik. Je zakladajúcim členom Libeňského Divadla pod Palmovkou (založené 1949), ktorého je stálym členom. Menej známe je, že sa jedná aj o autora celkovo šiestich divadelných hier a niekoľkých rozhlasových dramatizácií. Jeho manželkou bola herečka Věra Tichánková. Počas 2. svetovej vojny bol nacistami väznený v koncentračnom tábore OT - Lager Klein Stein. Krátko po vojne potom pôsobil v niekoľkých oblastných divadlách, od roku 1949 je stálym členom a súčasným nestorom hereckého súboru Divadla pod Palmovkou. Vo filme a televízii (až na jednu výnimku) vždy hrával malé či epizódne role. Jedinú výnimku tvoril jeden z prvých českých televíznych seriálov, dodnes známy a populárny televízny seriál Traja chlapi v chalupe, na ktorý potom v roku 1973 nadviazal celovečerný hraný film Traja chlapi na cestách.


Zdena Studenková Zdena Studenková
Nar. 1954 je slovenská herečka. Vyštudovala odbor fotografia na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave (1972) a herectvo na VŠMU (1977). V rokoch 1977-1978 členka činohry Novej scény, od roku je členkou 1978 činohry SND. Hrala v mnohých filmoch, televíznych inscenáciách a seriáloch. Zdena Studenková Z filmografie : Horali, Smrť malomeštiaka, Štipku soli, Panna a netvor, Už viem čo urobím, Pericola, Sesternica Beta, Prípad Evy Burdovej, S tebou mě baví svět, Anděl s ďáblem v těle, Kára plná bolesti, Puto najsilnejšie, Jakubov rebrík, Ženy môjho muža, Súkromné pasce.


Marie Kyselková Marie Kyselková
Nar. 1935 je česká herečka. Pôvodným povolaním je zdravotná sestra. Bola druhou manželka herca Petra Haničinca. Jedná sa o herečku, ktorá sa v českej kinematografii stala známou vďaka jednej jedinej hlavnej úlohe. Ako princezná Lada vo filme režiséra Martina Friča Princezná so zlatou hviezdou. Marie Kyselková Po štúdiu strednej brnianskej zdravotníckej školy sa odsťahovala do Prahy, kde sa stala manekýnkou. Tu si ju všimol režisér Jiří Sequens, ktorý jej v roku 1955 zveril drobnú úlohu vo svojom filme Veterná hora. Nasledovali ďalšie dve drobné filmové úlohy v snímkach Bomba a Túžba. Po filme Túžba sa venovala už len rodine a výchove svojich troch detí. Na natáčanie ďalších filmov a k hereckej profesii sa už nikdy nevrátila.


Arnošt Goldflam Arnošt Goldflam
Nar. 1946 je český herec, dramatik, režisér, pedagóg a spisovateľ pre deti. Narodil sa v Brne v židovskej rodine. Po vyštudovaní JAMU pôsobil v brnenských divadlách Večerní Brno a Divadlo X Už ako študent vystupoval v Divadle na provázku. V rokoch 1978 až 1993 pôsobil v HaDivadle. V 80. rokoch začal byť obsadzovaný do menších filmových a televíznych úloh. Najväčší ohlas mali úlohy Arnošta vo filme Dědictví aneb Kurvahošigutntag a Lustiga v snímke Lotrando a Zubejda. Z ďalších filmov a seriálov, kde sa objavil napr. Otesánek, Modrý Mauritius, František je děvkař či Proč bychom se netopili. V súčasnosti režíruje divadelné hry a učí na JAMU a DAMU.


Luděk Sobota Luděk Sobota
Nar. 1943 je český filmový a divadelný herec. Vyštudoval dopravnú priemyslovku, potom absolvoval herectvo na pražskej DAMU. Mal schopnosť hrať dobre aj charakterné role. Jeho vlastnou parketou sa stala rola komika, predovšetkým autorská, založená na vlastných textoch a improvizácii.Tú nasial v kolektívnom duchu súbor Ypsilon pod vedením Jana Schmida, kde hral od roku 1968. V rokoch 1973-1990 pôsobil v pražskom divadle Semafor, kde v scénkach s Miloslavom Šimkom a Petrom Nárožným doviedol k dokonalosti typ svojho „pritrublého popletu“. Luděk Sobota Rada týchto skečov bola vydaná aj na gramofonových platniach firmy Panton. V súčasnosti vedie vlastné „Směšné divadlo“ (stála scéna v Prahe na námestí I. P. Pavlova), kde je hercom, režisérom i autorom a kde hrá aj jeho manželka Adriana. Z filmografie : Jáchyme, hoď ho do stroje!, Jen ho nechte, ať se bojí, Zítra to roztočíme, drahoušku, Ještě větší blbec, než jsme doufali, Nebát se nakrást.


Táňa Pauhofová Táňa Pauhofová
Nar. 1983 je slovenská herečka. Vždy sa považovala za akéhosi chlapčiska alebo škaredé káča. Avšak svoju ženskú krásu si uvedomila až počas jednoročného štúdia 3. ročníka gymnázia v Amerike. Túžila sa stať plastickou chirurgičkou, neskôr súdnou lekárkou. Po gymnáziu sa rozhodla pre herectvo a vyštudovala VŠMU v Bratislave. Ako 10 ročná účinkovala v televíznom seriáli Škriatok, kde si získala u divákov titul detskej hviezdy. V prvom ročníku VŠMU si zahrala vo filme Juraja Nvotu Kruté radosti (2002). O rok neskôr si v rozprávke Čert ví proč zahrala hlavnú úlohu princezny Aničky. Úspešné sú aj filmy Kousek nebe (2005), kde si zahrala hlavnú úlohu väzenkyne, alebo Indián a sestrička (2006). Najnovšie si zahrala v slovenskom filme Muzika a českom snímku, ktorý vznikol v spoluoráci s HBO Horiaci ker (2012).


Jiří Krampol Jiří Krampol
Nar. 1938 je český herec. Ako aktívny športovec (plávanie, box) mal predpoklady pre filmové úlohy typovo výrazných mladíkov. Dobre si ho môžeme pamätať z komédií Parta hic alebo Ten svetr si nesvlíkej. Od začiatku 70. rokov Krampol spolupracoval aj s televíziou, hral v mnohých inscenáciách a seriáloch. Jiří Krampol Pomerne veľkú úlohu mal v kriminalistickém cykle Malý pitaval z veľkého mesta, hodnotný herecký výkon podal v úlohe Hostinského v seriáli Synovia a dcéry Jakuba sklára. Okrem divadla, filmu a televízie sa Jiří Krampol výrazne uplatnil aj v dabingu. Po emigrácii Jana Třísku prevzal dabovanie J.P. Belmonda, po smrti Františka Filipovského tiež nahovoril niektoré filmy s L. de Funésom.


Jaromír Hanzlík Jaromír Hanzlík
Nar. 1948 je český herec. Už ako veľmi mladý sa stal českou hereckou hviezdou. V roku 1969 získal úlohu v komédii Slasti otce vlasti, v ktorej si po prvý raz zahral po boku Daniely Kolářovej. V 70. rokoch sa objavil v štyroch desiatkach filmov. Medzi najznámejšie patria Noc na Karlštejne (1973) či Jak utopit doktora Mráčka (1974). Zahral si aj v kultových českých seriáloch ako Nemocnica na okraji mesta (1978), Sanitka (1984) či Cirkus Humberto (1988). 80. roky sa pre neho niesli v znamení spolupráce s oscarovým režisérom Jiřím Menzelom. Stvárnil tak hlučného strýka Pepina v Postřižinách (1980), zberateľa zbytočností vo filme Slavnosti sněženek (1983) či nemastného neslaného knihovníka v Konci starých času (1989). V roku 1993 na ďalších 16 rokov odložil herecké aktivity. Do povedomia ľudí sa vrátil v roku 2003, keď sa objavil v pokračovaní legendárneho seriálu Nemocnica na kraji mesta po 20 rokoch. O rok si zahral aj v divácky úspešnom seriáli Poisťovňa šťastia a v roku 2013 v pokračovaní kultového seriálu Sanitka.Jana Hlaváčová Jana Hlaváčová
Nar. 1938 je česká legendárna herečka. Na filmovom plátne debutovala už ako študentka DAMU – úlohou sprievodkyne Čedoku Mefistofely v úspěšnej filmovej komédii Kam čert nemůže (1959) režiséra Zdeňka Podskalského spolu s Miroslavom Horníčkom v hlavnej úlohe. Od 70. rokov 20. storočia hrla i kostýmové úlohy historických osobností (Tajemství velikého vypravěče, Koncert na konci léta, Lev s bílou hřívou, Veronika). Jana Hlaváčová Od polovice 80. rokov sa objavuje hlavne v komédiách, kde sa zapísala najmä ako sestrička Tonička vo filmoch o „Básníkoch“. Úspešne hrala ako vo filmoch, tak aj v televíznych seriáloch - Eliška a jej rod, Bol raz jeden dom, Pán Tau, Chalupári, Dnes v jednom dome, Cirkus Humberto.Luděk Munzar Luděk Munzar
Nar. 1933 je český herec, režisér a spisovateľ. V roku 1957 sa objavil na javisku Národneho divadla v Prahe. Televízia mu poskytla mnohé herecké príležitosti vo filmoch a seriáloch. Zahral si v Sequencovom filme Atentát, v Kočári do Vídně od Karla Kachyňu, ako karieristický funkcionár sa objavil v dráme Žert. V 70. rokoch zažiaril ako rozprávač, ktorý svoj hlas prepožičal malému Krabatovi v Čarodejníkovom učňovi od Karla Zemana. Luděk Munzar V 80. rokoch si zahral veliteľa žoldnierov v dobrodružnom historickom príbehu Poslední propadne peklu. Hlavnú úlohu sklára Jakuba Cirkla stvárnil v 13-dielnom televíznom seriáli Synovia a dcéry Jakuba sklára. V 90. rokoch sa zaskvel ako Pilát v inscenácii Pilát Pontský, onoho dne. Objavil sa tiež ako kriminalista v inscenácii Příběh kriminálního rady. V roku 1990 opustil Národné divadlo. Za manželku má herečku Janu Hlaváčovú.


Alena Vránová Alena Vránová
Nar. 1932 je česká herečka. Po štúdiách na DAMU hrala asi rok v divadle v Benešove. Potom prijala ponuku stáleho angažmá v divadle ABC, kde pracovala pod vedením Jána Wericha. V roku 1962 sa ABC stalo súčasťou Mestských divadiel pražských. V nich Alena Vránová pôsobila až do roku 1993, kedy odišla na voľnú nohu. Od roku 1950 sa pravidelne objavuje pred filmovou kamerou. Už niekoľko generácií divákov si ju spája najmä s postavou princeznej Krasomily z rozprávky Pyšná princezná. Vidieť sme ju však mohli aj v snímkach Dovolená s Andělem, Hudba z Marsu, Hrátky s čertem, Viem, že si vrah, Svätá hriešnica, Kronika žeravého leta, Já už budu hodný, dědečku!, Causa králik, Vratné lahve alebo v seriáloch Chalupáři, Skúšky z dospelosti, Dnes v jednom dome, Vlak detstva a nádeje. Jej meno je úzko späté aj s dabingom, ktorý robí od samotných počiatkov. Svoj hlas prepožičala napríklad Maryne Vlady, Gine Lollobrigide, Shirley MacLain i ďalším hviezdam hereckého neba.


Vojtěch Kotek Vojtěch Kotek
Nar. 1988 je český herec. V súčasnosti sa venuje aj filmovej réžii. Od ôsmich rokov sa venuje dabingu. Známy je predovšetkým ako český hlas čarodejníka Harryho Pottera. Za sebou má aj divadelné skúsenosti v Stavovskom divadle, v Národnom divadle i v divadle Globe v dráme Richard III. Hlavnú úlohu si zahral vo filme režiséra Ivana Pokorného Únos domov. Účinkoval aj v niekoľkých televíznych filmoch - Tuláci v réžii Víta Olmera, kde mal tiež hlavnú úlohu. Menšie roly stvárnil v televíznych projektoch Smrt pedofila, Josef a Ly, Aj v smrti sami alebo v seriáli Poisťovňa šťastia. V roku 2004 si zahral Rendyho vo filme Snowboarďáci. Neskôr vo voľnom pokračovaní pod názvom Ro(c)k podvraťáků. V ostatnom čase sme ho mohli vidieť v niekoľkých televíznych filmoch a osobitne vo filme Perfect days.


Václav Sloup Václav Sloup
(1936-2014) bol český herec. Vyštudoval herectvo a hneď po absolutóriu získal angažmán v Divadle Na zábradlí a neskôr v rôznych pražských divadlách. Typovo sa Václav Sloup nielen v divadle, ale aj vo filme hodil do postáv bodrých a prostoduchých mužov, ktorí niekedy boli využívaní druhými, inokedy naopak žili z hlúposti ostatných. Na filmovom plátne debutoval neveľkou rolou filme Kráľ Šumavy. Väčšími postavami súčasných mladých mužov sa potom uviedol v komédiách Žalobníci a Hľadá sa otec. Prvú hlavnú úlohu mu potom zveril Jaroslav Balík vo svojom sci-fi filme BLBEC Z XEENEMÜNE. Ďalšiu veľkú úlohu vytvoril po boku Aleny Procházkovej v dojemnom psychologickom príbehu Okurkový hrdina. Síce vedľajšie, ale výrazné úlohy dostal v kľúčových filmoch ako Ľudia z maringotiek a Markéta Lazarová. Ako chovanec výchovného ústavu sa potom uviedol v ďalšej veľkej úlohe filmom Pasťák. V nasledujúcich dekádach už pre neho nenašiel žiadny režisér veľkú príležitosť. Točil však mnoho epizódnych rolí. Za zmienku stojí jeho prefíkaný lokaj Cyril v komédiách Svadby pána Voka a Pán Vok odchádza. V ostatnom čase sme ho mohli vidieť vo filmoch Rock podvraťáků alebo Svadba na bojovom poli. Tým je jeho filmografie uzatvorená na počte 55 snímok.


Jaromír Nosek Jaromír Nosek

Nar. 1978 je český herec. Jeho divadelná kariéra začala už v dobách štúdia na gymnáziu v Semilech. Po jeho absolvovaní vyštudoval brnenskú JAMU. Tam sa prvýkrát ocitol pred televíznou kamerou v miniúlohe kuchára v televíznej rozprávke O bojácném Floriánovi, zároveň hosťoval v Národnom divadle v Brne. Po skončení štúdia získal v roku 2000 angažmán v Moravskom divadle v Olomouci a zároveň natočil svoj prvý film - pesničkovej retrofilm Rebelové. O rok neskôr z divadla odišiel a stal sa hercom na voľnej nohe. Účinkuje v mnohých celovečerných filmoch - Útek do Budína, Post Coitum, Milenci a vrazi, Román pre ženy, Účastníci zájazdu, Bathory, Hostel II., Roming a v seriáloch Miesto v živote, Vyprávěj i Poste restante.


Petr Nárožný Petr Nárožný
Nar. 1938 je český herec a zabávač, ktorý vystupoval v desiatkach televíznych diel. Vyštudoval fakultu architektúry a pozemného staviteľstva na ČVUT v Prahe. V roku 1974 získal angažmán v divadelnom spolku Semafor. Z filmografie : Jáchyme, hoď ho do stroje, Páni kluci, Což takhle dát si špenát, Jen ho nechte, ať se bojí, Žebrácká opera, Marečku, podejte mi pero, televízne seriály Hospoda či Pojišťovna štěstí.


František Němec František Němec
Nar. 1943 je český herec. Vyštudoval DAMU. Osemnásť rokov bol v angažmá v Městských divadlách pražských a od roku 1982 hrá v Národnom divadle. Napriek všetkým divadelným úlohám mu ale najväčšiu popularitu priniesol horolezec Luboš z dvoch veselohier Marie Poledňákovej Jak dostat tatínka do polepšovny a Jak vytrhnout velrybě stoličku a Řehoř z televízneho seriálu Nemocnica na okraji mesta. Práve za tieto roly bol ocenený Zlatým krokodílom v roku 1978, čo bola každoročná najvyššia pocta za tvorivé počiny v televíznej tvorbe. Zahral si aj v majorovi Zemanovi. V seriáli hral náčelníka kontrarozviedky Žitného. Hral i v ďalšom seriáli Muž na radnici. Ocenenie za mužský herecký výkon získal v roku 1981 za postavu inžiniera Urbana vo Vorlíčkovom Zrelom víne a o rok neskôr za doktora Kodeta v snímke Jiřího Sequensa Tá chvíľa, ten okamžik. V posledných rokoch hral František Němec napríklad vo filme Všetci moji blízki, Rebelové alebo Samotáři.


Zdeněk Svěrák Zdeněk Svěrák
Nar. 1936 je populárny český dramatik, scenárista a herec. Úzko spolupracoval s Ladislavom Smoljakom (v divadle, v 70.až 80. rokoch 20. storočia aj ako filmový scenárista). So svojim synom Jánom spolupracuje pri filme a s hudobným skladateľom Jaroslavom Uhlířom spolupracuje pri pesničkách pre deti. Spoločne s Ladislavom Smoljakom a Jiřím Šebánkom vymyslel postavu fiktívneho českého génia Járu Cimrmana. Zdeněk Svěrák Pod jeho menom napísali sériu divadelných hier a celovečerný „biografický“ film. Okrem pesničiek pre deti na Uhlířovu hudbu písal v 70. rokoch 20. storočia pod pseudonymom Emil Synek aj texty k populárnym piesňam; najznámejšou je Holubí dům spievaný Jiřím Schelingerom (rovnako na Uhlířovu hudbu). Z filmografie : Vrchni,prchni, Tři veteráni, Vesničko má středisková, Obecná škola, Co je vám, doktore?, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné láhve.


Ivan Letko Ivan Letko
Nar. 1934 je slovenský herec, dlhoročný divadelný pedagóg hereckej tvorby na VŠMU a konzervatóriu. Patrí k "zlatej" hereckej generácii. V mladosti bol hercom ochotníckeho divadla v Hlohovci. Dokonca v miestnom gymnáziu sám založil divadelný krúžok. Stvárnil desiatky postáv vo filme, v televíznych a rozhlasových inscenáciách. Dlhé roky bol členom hereckého súboru Novej scény v Bratislave. Z filmografie : Živý bič, Anička Jurkovičová, Zlaté klasy, Povstalecká história, Mastný hrniec, Mrázik.Kamila Magálová Kamila Magálová
Nar. 1950 je slovenská herečka. Dcéra dirigenta Ladislava Slováka a sestra herca Mariána Slováka. Vyštudovala herectvo na VŠMU (1975). V rokoch 1973-1982 bola členkou Poetického súboru Novej scény v Bratislave. Od roku 1982 je členkou Činohry SND v Bratislave. Má za sebou desiatky filmových a divadelných rolí. Okrem toho úspešne prepožičiava svoj hlas postavám v dabingových štúdiách. Najväčší divácky ohlas mali jej herecké výkony v inscenáciach Pozor na Leona, Malá nočná hudba, Na skle maľované, v Čerticiach, Chrobákovi v hlave a v hre Tančiareň. Kamila Magálová Upútala na seba pozornosť hneď od začiatkov svojej kariéry, kedy popri divadle dostala skvelé príležitosti aj v televízii. Všestranným hereckým umením, šarmom a v neposlednom rade civilným i citlivým prejavom sa veľmi skoro zaradila a medzi obľúbené herecké hviezdy. Z filmografie : Rozruch na onkológii, Dvaja muži pod posteľou, Zlatý chlieb, Líbáš jako Bůh, Líbáš jako ďábel.


Dušan Jamrich Dušan Jamrich
Nar. 1946 je slovenský herec a pedagóg. Bol prvým manželom Magdy Vášáryovej. Po štúdiu na gymnáziu pracoval rok v Polygrafických závodoch. Na štúdium herectva sa dostal na druhý pokus. Po absolvovaní štúdia herectva na VŠMU v Bratislave nastúpil do Slovenského národného divadla (1970) kde od 1. januára 1993 bol generálnym riaditeľom. Dňom 1. októbra 1996 bol z politických dôvodov z funkcie odvolaný, znova vymenovaný za generálneho riaditeľa SND bol 1. januára 1999. Koncom roka 2005 bol ministrom kultúry z funkcie odvolaný. Z divadelných rolí: Jochanan (Hviezdoslav, Herodes a Herodias), Richard II. (W. Shakespeare), Orestes (J. W. Goethe, Ifigénia v Tauride), Dosužev (A. N. Ostrovskij, Výnosné miesto), Geľo (Jozef Hollý, Geľo Sebechlebský), Michael (Brian Friel, Tance na sklonku leta), Ilja (Ján Solovič, Zlatý dážď), Adam (Hacks, Adam a Eva). Patrí medzi popredných recitátorov, znalcov Hviezdoslavovej poézie. Spolupracuje s rozhlasom, televíziou (seriál Povstalecká história - 1984). Film mu neposkytol väčšie príležitosti, ale objavoval sa v menších i väčších rolách do roku 1989.


Stanislav Milota Stanislav Milota
Nar. 1933 je český kameraman a signatár Charty 77. Po roku 1989 pôsobil aj ako ako vedúci kancelárie prezidentského sekretariátu a bol členom Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie. Jeho manželkou je herečka Vlasta Chramostová. V roku 1963 debutoval ako kameraman vďaka Janovi Procházkovi. Niekoľko krátkych filmov nakrútil s režisérom Vladimírom Sísom. S režisérom Jánom Roháčom natočil v roku 1965 Rcitál Jiří Suchý-Jiří Šlitr. V roku 1968, pri príchode vojsk Varšavskej zmluvy, nakrútil v Prahe množstvo dokumentárnych záberov. V januári 1969 zdokumentoval pohreb Jana Palacha. Jeho posledným celovečerným filmom bol Spaľovač mŕtvol. V Izraeli potom nakrútil svoj posledný film v oficiálnej produkcii - Všetci sa odvrátili, pre východonemeckú televíziu s režisérom Thomasom Fantlem. Za normalizácie bol z Barrandova prepustený. S manželkou Vlastou Chramostovou si privyrábal domácou výrobou stolových lámp, ktoré rozdávali priateľom. Podpísal Chartu 77, spoluorganizoval predstavenia bytového divadla, z ktorých niektoré zaznamenal.
Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up