Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri


Jaroslav Průcha Jaroslav Průcha
(1898-1963) bol významný český herec. V Národnom divadle pôsobil celých 32 rokov. Vo filme debutoval už v roku 1928 rolou Josefa Kučery v dráme V mene jeho veličenstva. Na začiatku filmovej kariéry hral rôzne malé roly a roličky v snímkach Dobrý voják Švejk, Peniaze alebo život, U nás v Kocúrkove a podobne. V roku 1937 však nastal zlom v jeho kariére: Josef Rovenský mu zveril titulnú úlohu starnúceho traťového strážnika Františka Dousta v dráme Hlídač č. 47. Rola mu priniesla rešpekt a popularitu. Začal dostávať významné úlohy - Batalion, Bílá nemoc, Škola, základ života, Lavina, Krakatit, Únos. Jaroslav Průcha je pochovaný na Vyšehradskom cintoríne Jeho skvelé herectvo určite dokazuje aj množstvo cien, ktoré počas svojho živoa získal - trikrát dostal Štátnu cenu (1937, 1949 a 1951), získal Cenu krajiny Slovenskej (1948) a bol nositeľom Rádu Víťazného februára (1949), titulu Národného umelca (1953), Radu práce (1958) a Rádu republiky (1961).

Foto : Adrián Swaton

Jiří Klem Jiří Klem Jiří Klem
Nar. 1944 je český herec a divadelný pedagóg. Jedná sa o herca s veľmi výrazným a charakteristickým hlasom, ktorý využíva i v dabingu. V roku 1966 vyštudoval pražskú DAMU. Svoje prvé angažmán absolvoval v legendárnom Krejčovom súbore Divadla za bránou, odkiaľ po jeho zrušení prešiel do Smíchovského realistického divadla (neskôr Divadlo Labyrint), kde pôsobil takmer 25 rokov. Od roku 1998 do roku 2002 pôsobil v Divadle Komedie, od roku 2002 hrá v Divadle ABC, ktoré patrí pod Méstská divadla pražská. Vo filme a v televízii sa jedná v prevažnej miere o herca malých a vedľajších rolí. Výnimku tu tvorí televízna adaptácia hry Kráska a zviera z roku 1971, kde si zahral hlavnú úlohu princa. Ďalej si ho pamätáme zo seriálov Malý pitaval velkého města, či Hraběnky alebo z filmu Ceremoniář.

Foto : archív Adrián Swaton

Slávo Drozd Slávo Drozd Slávo Drozd
(1931-2008) bol dlhoročný člen činohry Novej scény. Je známy aj filmovým a televíznym divákom z viac ako tridsiatich snímok. Prvýkrát si ho ako herca vybral J. Mach do svojho opusu Rodná zem a potom nasledovala Vorlíčkov krátkometrážny film Direktiva. Na dlhú dobu ho čakali role prevažne uniformovaného charakteru a preto sa objavil v mnohých vojnových či oslobodzovacích filmochv. V tých vidíme ako v postavách obyčajných vojakov, partizánov, tak aj poddôstojníkov a dôstojníkov najmä nemeckej armády. Na plátne stál tiež ako adjutant v poviedke Vražda v ulici Morque z poviedkového filmu M. Hollého AC Dupin zasahuje alebo ako príslušník Verejnej bezpečnosti v psychologickom diele J. Režucha Deň slnovratu. K najznámejším rolám v jeho zozname filmových rolí určite patrí dvojdielny Bielikov veľkofilm Jánošík alebo jeho úloha vo filmoch M. Hollého Medená veža a Orlie pierko. Naposledy sa pred filmovou kamerou objavil v komédii Môj hriešny muž z roku 1986..

Foto : archív Adrián Swaton

Mária Markovičová <br>Foto : archív Adrián Swaton Mária Markovičová Mária Markovičová
(1908-1984) bola slovenská herečka, dlhoročná členka Divadla J.G.Tajovského vo Zvolene. Po vyštudovaní gymnázia pracovala ako úradníčka v závodoch Tatra v Banskej Bystrici. Potom študovala dva roky na Inštitúte prof. Busersa vo Švajčiarsku. Zúčastnila sa SNP ako vedúca ženskej jednotky Červeného kríža a hlásateľka Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici. Ochotníckemu divadlu sa venovala už počas štúdia na gymnáziu. Jej prechod k profesionálnemu divadlu bol rozvážnym krokom. Vytvorila desiatky postáv najmä dedinských žien a matiek. Vo filme debutovala v roku 1955 menšou rolou v snímke Drevená dedina. Zároveň bola trojnásobnou majsterkou Slovenska v tenise. Zúčastnila sa automobilových pretekov Tatra 57, kde obsadila druhé miesto. Z filmových rolí : Ženský zákon, Živý bič, Človek na moste, Skrytý prameň, Slnko vychádza nad Prašivou, Prázdniny u starej mamy, Krutá ľúbosť, Nevera po slovensky.

Foto : archív Adrián Swaton

Petr Štěpánek Petr Štěpánek
Nar. 1948 je český herec. V roku 1970 absolvoval DAMU a bol prijatý do angažmá v Národnom divadle v Prahe, v ktorom pôsobil do roku 1993. Na filmovom plátne sa výstižnejšie objavil v roku 1968 vo Vláčilovej historickej balade Údolie včiel. Potom hral v troch poviedkach Schmidtovho Luku kráľovnej Dorotky. Ďalšiu hereckú príležitosť dostal vo filme Karla Kachyňu Tajomstvo veľkého rozprávača z roku 1971. Viac rolí mu ponúkla televízia. Podieľal sa na stovkách inscenácií i rozprávok (Zlatovláska), objavil sa v seriáloch Tridsať prípadov majora Zemana, Dobrodružstvá kriminalistiky, Ordinácia v ružovej záhrade. V dabingu prepožičal svoj hlas Alanovi Parishovi v Jumanji, Pignonovi v Kondomédii i Williamovi Fitzgeraldovi v Sandokanovi.


Vladimír Hlavatý Vladimír Hlavatý
(1905-1992) bol český herec. Na striebornom plátne ho prvýkrát diváci mohli uvidieť v dnes už nedochovanej snímke Na vysokej stráni z roku 1921. Vo zvukovom období 30. a 40. rokov hral rôzne malé úlohy. V tomto období na seba upútal tragickou rolou chudobného študenta Špiny vo Vávrovej dráme Filosofská historie. Z jeho významných povojnových rolí uveďme včelára Martina v dráme Mordova rokle, Jiřího Slavíčka v dráme Mstitel a najmä jeho životnú rolu rozpolteného husára v psychologickej dráme Ztratenci. Po oslobodení mu už znárodnená kinematografia žiadnu inú väčšiu úlohu neponúkla. Vytvoril však viac ako stovku epizódnych a drobných rolí, z ktorých v neskoršom veku dominujú rôzni dedkovia a starci z mesta i z vidieka. Holky z porcelánu, Žena za pultem, Atentát, Bílá paní, Honza málem králem.


Zdenka Procházková Zdenka Procházková
Nar. 1926 je česká herečka. Prvú hlavnú úlohu vo filme získala po vojne v snímke Mŕtvi medzi živými, kde sa jej hereckým partnerom stal Karel Höger. Ten sa stal neskôr jej skutočným životným partnerom. Ďalší film, v ktorom získala úlohu, bol Nerudův Týždeň v tichom dome. Divadelné angažmá mala v Brne, neskôr v pražskom ABC a 17 szó bola členkou Mestských divadiel pražských. Hosťovala aj v Národnom divadle. Zároveň veľa filmovala : Návrat, Ďaleká cesta, Pesnička za groš. Z neskorších rokov môžeme uviesť film Ako napáliť advokáta a Upír z Feratu. Roku 1957 pôsobila ako konferenciérka v Laterne magic na výstave Expo 58 v Bruseli. Je dôležité spomenúť aj jej zahraničné úspechy, kde sa vďaka svojej vynikajúcej nemčina dostala na javisko v Nemecku a tiež vo Viedni v Burgtheatru. V roku 1968 hrala vo Viedni hlavnú úlohu v hre Júlia, ty si čarovná pod réžiou Oldřicha Nového. V 60.rokoch sa druhýkrát vydala za Rakúšana Ericha Hartmana. Po smrti manžela v prvej polovici 90. rokov zostala vo Viedni a začala opäť hrať, dodnes propaguje v Rakúsku českú a v Česku rakúsku literatúru. Objavila sa tiež v úspešnom seriáli Nemocnica na okraji mesta v úlohe matky Viktora Preissa.

Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up